Mountainburg finished second in both the boys and girls divisions at the 2A-4 Regional track meet hosted by Eureka Springs.

Decatur won the boys meet with 195 points while the Dragons had 184 points.

The Union Christian (171) girls won their meet followed by Mountainburg (136.5).

Both Mountainburg teams won three events each. Kristen Webb won the high jump (4-2) and was fourth in the 400 (1:22.78), fifth in the 200 (33.26) and tied for seventh in the long jump (11-8).

Gretta Rutherford placed first the triple jump (25-4), fifth in the 100 (15.35), sixth in the 200 (33.92).

Lauren Pense grabbed first the 300-meter hurdles (1:02.16), seventh in the 100-meter hurdles (21.69).

Clayton Stephensen won both the 100 (13.05) and the 200 (27.14), and was second in the 400 (1:01.05) and the long jump (16-4.5).

Bobby Gatewood was first in the shot put (35-6), second in the discus (89-5), and eighth in the 200 (29.52).

Lady Dragons

Shai Wilkenson, Marissa Bennett, Britton Peters and Addison Peters nabbed second in the 400-meter relay (1:03.35).

Addison Peters seized second in the discus (55-4) and was tied for seventh in the long jump (11-8).

Shelby Watkins clinched second in the high jump (4-1), sixth in the 100 (15.47) and seventh in the 200 (34.43).

Shyann McGehee finished third in the 100-meter hurdles (21.08) and sixth in the 300-meter hurdles (1:11.0).

The Lady Dragons placed third in two relay events. Bennett, Hannah Jones, Kassy Pense and Addison Peters in the 1,600-meter relay (5:35.37). Erica Guzman, Pense, Emily Guzman and Bennett in the 3,200-meter relay (13:57.17).

Erica Guzman took third in the 800 (3:24.03).

Kali Teague was fourth in the 300-meter hurdles (1:08.99), seventh in the high jump (3-6), eighth in the 100-meter hurdles (22.18) and eighth in the triple jump (23-1).

Jones tied for fourth in the high jump (3-11) and placed fifth in the 300-meter hurdles (1:10.92).

Pense finished sixth in the 800 (3:31.58) and eighth in the shot put (25-4.25).

Tayla Carpenter grabbed sixth in the shot put (26-5).

Allison Gassaway clinched seventh in the 800 (9:47.38).

Dragons

Sam Copeland had a full day as he took second in the 100 (13.12), 110-meter hurdles, (19.14), and the 300-meter hurdles (50.06), fourth in both the 200 (28.12) and the high jump (4-9) and seventh in the long jump (14-10).

Vanourney seized second in the high jump (5-0) and seventh in the 300-meter hurdles (55.55).

Blaine Foley placed second in the shot put (34-2).

Tyler Patterson grabbed third in the discus (89-4), fifth in the high jump (4-8) and eighth in the 110-meter hurdles (21.65).

Ethan Alexander, Elisha Vanourney, Tyler Patterson and Rowdy Nelson clinched third in the 1,600 (4:41.56).

Melvin Dutton, Levi Rutherford, Zac Brown and Rush Warren took third in the 3,200-meter relay (11;33.15).

Shawn Hattabaugh was third in the shot put (34-1.5) and sixth in the discus (70-8). Hattabaugh ran with Elisha Vanourney, Elijha Wilson and Gatewood to place fourth in the 400 (1:00.8).

Rush Warren finished fourth in the shot put (32-1), sixth in the 400 (1:12.66).

Nelson clinched fifth in the 800 (2:42.75), sixth in the 1,600 (6:08.7) and seventh in the discus (66-8).

Alexander clinched fifth in the 400 (1:06.96) and eighth in the long jump (14-7).

Avery Hampton nabbed fifth in the 300-meter hurdles (54.99) and seventh in the high jump (4-8).

Coleman Moxley took sixth in the 800 (2:46.99) and eighth in the triple jump (29-7).

Quincey Pixley grabbed seventh in the 1,600 (6:13.31) and eighth in the 800 (3:02.38).

Wilson was also eighth in the 100 (13.9).