Alma and the Van Buren Freshman Academy provided a one-two punch on Monday. The Lady Airedales and the Lady Pointers finished first and second respectively at the River Valley Conference Meet on Monday at Fort Smith Southside.

Alma finished with 166.5 points while the Lady Pointers had 141.5 points. Van Buren won seven events to Alma’s three first-place wins, but the Lady Airedales placed 31 times in 16 events. In comparison, VBFA had 23 finishes.

Alma was third in the boys’ division behind Ramsey and Chaffin while the Pointers took sixth.

Freshman Ashton Sangster won three events and ran a leg of the winning 1,600-meter relay. Sangster placed first in the triple jump (33 feet, 9.5 inches), the 100-meter hurdles (15.98 seconds) and the 300-meter hurdles (49.3). She was also second in the 100 (13.21) and in the long jump (16-3).

Sangster ran the 1,600-meter relay along with Julie Zuspann, Danae Goodwin and Dajah Hamilton in 4 minutes, 38.75 seconds.

Madi Chitwood, Ivy Connor, Marisol Osorio and Sage Mackin was also first in the 3,200-meter relay (11:02.98)

Chloe Auldridge won the 100 (13.16) and the 200 (27.68) and was seventh in the 100-meter hurdles (17.75). Sage Mackin finished first in the 800-meter run (2:39.97) and second in the 1,600 (5:57.25).

The Lady Airedales won the 400-meter relay with Cala Passen, Jade Wazelle, Jordyn Collyar and Abbye Ostrander in a time of 54.17 seconds.

Ostrander also won the high jump (5 feet) and was third in the long jump (15-5) and fourth in the 100-meter hurdles (17.28).

Gabi Hill secured another first-place win in the discus (82-5).

In the boys division, Alma’s Hunter Burkhart won both the 110-meter hurdles (16.62) and the 300-meter hurdles (43.04) and was fourth in the 200 (24.27).

Teammate David Brock grabbed first in the discus (141-6).

The VBFA Pointers didn’t have a first-place winner, but R.J. Pester seized second in the high jump (5-6) and the triple jump (38-0.75) and was fifth in the 300-meter hurdles (47.46). Pester also ran with two relays teams that finished fourth and sixth.

Lady Pointers

Madi Chitwood was third in both the 800 (2:51.57) and the 1,600 (6:22.86).

Ivy Connor took fifth in the 1,600 (6:31.71).

In the throwing events, Sydney Grizzle placed fifth in the shot put (33-1) and Lindsay Mullens was fifth in the discus (74-2).

Bekah Olienyk landed sixth in the triple jump (28-8.75).

Julie Zuspann nabbed seventh in the 400 (1:10.9).

Iraseme Sandoval seized seventh in the 300-meter hurdles (56.76) and Kenya Phillips was seventh in the shot put (31-6.5).

Clinching eighth was Angel Shores in the 300-meter hurdles (57.54) and Goodwin in the long jump (14-3.75).

Lady Airedales

Victoria Mayne, Jordan Dabdub, Alora Perry and Katie England nabbed second in the 3,200-meter relay (11:13.46).

Trystin Anderson finished second in the pole vault (7-6), fourth in the 300-meter hurdles (55.72) and fifth in the 100-meter hurdles (17.53).

Alyssa Hoyle grabbed second in the 400 (1:07.18), third in both the high jump (4-10) and the triple jump (30-10.75), and was fourth in the 200 (28.77).

Wazelle clinched second in the 200 (28.33) and fifth in the 100 (14.14). Mayne was also second in the 800 (2:42.94) while Shawnta Metcalf took second in the triple jump (31-3).

Julia Kovarovich sezied third in the 400 (1:09.33) and Kandy Robbins was third in the pole vault (7-0).

Londan Barlow, Sierra Bailey, Hoyle and Perry placed third in the 1,600-meter relay (4:44.55). Perry was also fourth in the 400 (1:09.34).

Jordan Dabdub nabbed fourth in the 800 (2:53.77) and Bailey finished fourth in the long jump (15-2).

Martie Shockley finished fifth in the 300-meter hurdles (56.26).

Grabbing sixth was Kara Chronister in the 1,600 (6:32.31) and Emme Folkerts in the shot put (32-0).

Allie Freeman clinched seventh in the 200 (29.62) and Katelyn Kuykendall tied for seventh in the high jump (4-4).

Passen took eighth in the 100 (14.28).

Taylar Lee seized eighth in the pole vault (5-6).

Airedales

Heath Friddle clinched second in the long jump (18-8.5), third in the 400 (56.69) and tied for fourth in the high jump (5-4).

Jacob Wells was second in the 110-meter hurdles (17.32)

Burkhart, Friddle, Landon Burgance and Thomas Hall were second in the 400-meter relay (46.15).

Tyler Newman placed third in the pole vault (9-0).

Friddle, Hall, Kevin Shultz and Tyler Newman nabbed third in the 1,600-meter relay (4:08.0).

Audel Pina, Augustin Pina, Christian White and Trenton Brewer took fourth in the 3,200-meter relay (10:04.77).

Daniel Edwards was also fourth in the shot put (42-0).

Burgance grabbed sixth in the 100 (12.06) and seventh in the 200 (24.69). Will Deputy finished sixth in the shot put (41-6).

Shultz clinched seventh in the 110-meter hurdles (18.68) and eighth in the 300-meter hurdles (48.53).

Kyle Sentell, Chris Belt and Shultz each tied for seventh in the pole vault (7-6).

Pointers

Dominic Guillen nabbed second in the 300-meter hurdles (48.53) and sixth in the 110-meter hurdles (18.57).

David Umana, Charles Bentley, Pester and Guillen finished fourth in the 1,600-meter relay (4:15.39).

Bentley grabbed fifth in the long jump (18-5).

Maiko Rosales, Guillen, Bentley, Pester clinched sixth in the 400-meter relay (48.05).

Noah Coliron took seventh in the high jump (5-4) and Umana tied for seventh in the pole vault (7-6).

Jose Arce, Joe Hamby, Cordell Landon and Matthew Neal placed eighth in the 3,200-meter relay (10:48.13)