Little movement occurred in the movement in terms of Faulkner County teams with both Conway and Conway Christian holding spots they previously held.

The Wampus Cats held their place at No. 4 in the overall poll after beating Cabot 34-28 in overtime last week.

Conway Christian also maintained its fifth place tie in 2A with Earle after the Eagles beat England 50-14. Earle beat Brinkley on the road 65-0.

Despite picking up a 28-14 win at Farmington, Greenbrier couldn’t crack the top 5 in the tough 5A, while Vilonia was handedly beaten by undefeated Harrison last Friday.

Mayflower’s 46-0 win over Two Rivers, which was essentially over after in the first quarter, could only muster three votes to be included in 3A.

Following is the Overall top 10 high school football teams in Arkansas and the top five in Classes 6A, 5A, 4A, 3A and 2A, as voted by a panel of sports media from around the state for the week ending September 29. Ranking is given with first-place votes received, records, total points and last week's rankings:

OVERALL

Record;Pts;Prv

1. North Little Rock (28) 6-0;280;1

2. Bryant 5-1;241;2

3. Fayetteville 5-1;219;3

4. Conway 5-1;162;4

5. FS Northside 5-1;133;6

6. Greenwood 5-1;122;5

7. Pulaski Academy 5-1;97;7

8. Bentonville West 3-3;69;8

9. Warren 5-0;56;10

10. Benton 5-1;40;9

Others receiving votes: West Memphis 38, Bentonville 37, Springdale 28, Joe T. Robinson 11, LR Christian 4, Mount Ida 4, Clinton 2, Texarkana 1, Foreman 1, Booneville 1.

CLASS 6A

Record;Pts;Prv

1. Greenwood (21) 5-1;128;1

2. Benton (2) 5-1;108;2

3. West Memphis (5) 6-0;98;3

4. Searcy 5-1;39;—

5. Jonesboro 4-2;22;—

Others receiving votes:, El Dorado 18, Marion 6, Russellville 1.

CLASS 5A

Record;Pts;Prv

1. Pulaski Academy (25) 6-1;136;1

2. LR McClellan (1) 6-0;99;2

3. LR Christian (1) 5-1;71;3

4. Harrison 6-0;62;4

5. Texarkana (1) 5-1;45;5

Others receiving votes: Blytheville 2, Nettleton 1, White Hall 1.

CLASS 4A

Record;Pts;Prv

1. Warren (26) 5-0;138;1

2. Joe T. Robinson (2) 5-1;114;2

3. Rivercrest 6-0;67;4

4. Nashville 5-1;54;3

5. Bauxite 6-0;23;—

Others receiving votes: Stuttgart 9, Shiloh Christian 6, Dardanelle 5, Elkins 4, Hamburg 2, Arkadelphia 2, Dumas 1, Jonesboro Westside 1.

CLASS 3A

Record;Pts;Prv

1. Booneville (24) 6-0;136;1

2. Clinton (3) 6-0;102;2

3. Smackover (1) 4-1;78;4

4. Rison 6-0;47;5

5. Prescott 5-1;26;3

Others receiving votes: Glen Rose 13, Newport 7, Atkins 5, Osceola 4, Mayflower 3, McGehee 1, Mansfield 1.

CLASS 2A

Record;Pts;Prv

1. Mount Ida (18) 6-0;127;1

2. Foreman (8) 5-0;108;2

3. Hazen (1) 5-0;97;3

4. Junction City (1) 3-2;50;4

5. Conway Christian 4-2;21;5

5. Earle 5-1;21;5

Others receiving votes: Salem 3, Hampton 2, Fordyce 1, East Poinsett County 1.